Quantcast
Channel: Forum QGIS - Wszystkie działy
Viewing all 770 articles
Browse latest View live

Obrys poligonu zależny od kilku atrybutów

$
0
0
Witam

Jestem początkującym użytkownikiem. Stworzyłem warstwę pól do siewów zależną od roku planowanego siewu (styl, wartość unikalna, klasyfikuj po atrybucie planowany rok siewu). Czy istnieje możliwość zmiany obrysu pola siewnego w momencie wpisania w kolejnym atrybucie ,że pole zostało obsiane? Myślałem, że można to ustawić jako styl oparty na regułach ale w regule jest już "Rok_plan"=2019 itd. Wiem, że mogę każdy rok planowanego siewu zapisać jako oddzielną warstwę lecz zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, żeby wszystkie dane były w jednej tabeli atrybutów i warstwie.

Pozdrawiam
Arek

Zaznaczenie drogi

$
0
0
Witam szanownych forumowiczów.
Mam warstwy dróg powiatowych i gminnych mojego powiatu. Wiem , że nastąpiły zmiany i nie jest problemem zmienić drogą powiatową na gminną i odwrotnie. Niestety niektórych dróg nie mam jako gminne czy powiatowe. Jak można "dopisać" te drogi do warstwy. Czy potrzebuję  wtyczki?? Proszę o wszelkie porady, linki. 
Moja wiedza jest mocno ograniczona, lecz szybko się uczę.

Zmiana poligonów na polilinie

$
0
0
Witam,

mam taki problem chce zamienić wiele poligonów na polilinie z tym że polilinie powinny podzielić sie na wierzchołkach ( przecięciach z innymi poligonami na przykładzie zaznaczyłem 3 polilinie

[Obrazek: 1a750ef28ae63f95.jpg]

Jak chciałem podzielić obiekty na polilinie poprzez wektor narzędzia geometrii robi mi "dziwne" linie. czy ktoś ma sposób na rozwiązanie tego problemu

Zmiana układu współrzędznych wektoru

$
0
0
Witam,

Mam problem dotyczący zmiany układu współrzędnych warstwy wektorowej w QGIS.

Otwieram QGIS który otwiera mi się automatycznie w układzie współrzędnych projektu  EPSG:4326. Dodaje WMSa z Administracyjną Mapą Polski poprzez wtyczkę "Baza WMS". Po dodaniu QGIS Automatycznie zmienił układ współrzędnych projektu na EPSG:2180.
Wstawiam nową warstwę wektorową: Warstwa->Twórz warstwę->Nowa warstwa Shapefile i ustawiam "Typ geometrii" na "linia" oraz wybieram "Układ współrzędnych projektu: EPSG:2180............." i zapisuje plik .shp pod nazwą "2180" i zatwierdzam okno przyciskiem "OK".Włączam tryb edycji i wrysowuje linię w konkretnym miejscu. Po wyłączeniu edycji program pyta mnie "Czy chcesz zapisać zmiany na warstwie 2180" i naciskam "Zachowaj". Wyłączam QGISa "Czy chcesz zapisać aktywny projekt?" naciskam na "odrzuć".

Włączam ponownie QGISa i przeciągam zapisany wcześniej plik o nazwie "2180.shp" w okno QGISA który znowu jako domyślny układ współrzędnych projektu ustawiony ma EPSG:4326. Po przeciągnięciu układ współrzędnych projektu zmienia się na EPSG:2180 i pojawia się wrysowana wcześniej przeze mnie linia. W oknie warstw najeżdżam kursorem na warstwę "2180" i naciskając lewym przyciskiem myszy wybieram Eksportuj->Zapisz warstwę jako i w oknie zapisywania wybieram format jako: "AutoCad DXF", Nazwa pliku jako: "2179.dxf", Układ współrzędnych "EPSG:2179" i potwierdzam zapisywanie wciskając "OK". Wyłączam QGIS.

Włączam ponownie QGIS i standardowo otwiera mi się w domyślnym układzie współrzędnych tj EPSG:4326. Przeciągam zapisany wcześniej plik "2179.dxf" w okno QGISa i wyświetla się wrysowana przeze mnie linia ale tym razem po "załadowaniu" pliku układ współrzędnych projektu pozostał bez zmian tzn w układzie EPSG:4326.

Nie wiem czy dobrze interpretuje ale wydaje mi się że QGIS nie zmienił układu współrzędnych z EPSG:2180 na EPSG:2179 tylko na EPSG:4326. Mimo ponownego zapisaniu linii do układu współrzędnych EPSG:2179 QGIS po ponownym otwarciu widzi moją linię tylko w układzie EPSG:4326.

Co robię nie tak? Chcę zmienić układ współrzędnych warstwy wektorowej z EPSG:2180 na EPSG:2179 i podczytać ten plik do AutoCada gdyż pracuje w układzie 2000.

łączenie atrybutów

$
0
0
Witam,
Mam problem z wykonaniem dosyć prostej (wydaje mi się) czynności. Mam warstwę punktową z unikalnym numerem punktu i chciałbym dołączyć do tej warstwy wartości, które mam w oddzielnej tabeli csv. W tabeli są wartości pomiarów z poszczególnych lat dla każdego punktu ale są one wprowadzone w kolejnych wierszach (czyli jeden pomiar w jednym wierszu). Robiąc złącze podpina mi do danego punktu tylko jeden pomiar, tworząc złącze atrybutów według wartości pola mogę dodać do punktu tylko jedną wartość lub stworzyć oddzielne punktu dla każdej z wartości.
Stworzyłem sobie oczywiście relację ale w ten sposób mogę przeglądać jedynie wszystkie wyniki pomiarów dla danego punktu, a potrzebuję wykonać kilka analiz.
Czy można zrobić takie złącze żeby w tabeli atrybutów dodało się tyle nowych kolumn ile wykonanych było pomiarów??
Będę wdzięczny za każdą wskazówkę Smile

Problem z wykresem

$
0
0
Wiem, że nie do końca na temat, ale powiązany.
Żółty kolor to sygnały Galileo, niebieski GPS. Na stronie są podpisane jako
1) The residual errors of each pseudorange, 
2) The residual errors of each pseudorange-rate (-Doppler) measuremen
Jak je przetłuamczyć na polski? Co one tak naprawde przedstawiają?

Szukam odpowiedzi od dawna, ale nic nie znajduje :c
[Obrazek: 1a7ddd2bb401c.jpg]

Pliki NMEA i RawMeasurements-niedokłądny pomiar?

$
0
0
Pomiar przeprowadziłem w miejscu o wspólrzędnych  50.0497312 14.3413079
Podczas pomiaru otrzymałem 4 pliki z zapisanymi współrzędnymi określonymi przy pomocy: Galileo, galileo+gps, gps oraz plik z surowymi danymi. 

Plik z surowymi danymi wskazał punkt pomiaru jako: 50.050  14.341  370m, wiec niewielki błąd w określeniu lokalizacji.

Natomiast gdy chcę przeliczyć współrzędne z innych plików :

GGA,<Timestamp>,<Lat>,<N/S>,<Long>,<E/W>,<GPSQual>,<Sats>,<HDOP>,<Alt>,<AltVal>,<GeoSep>,<GeoVal>,<DGPSAge>,<DGPSRef>,<checksum>
$GNGGA, 131736.440,5002.590123,N,1420.286197,E,,08,,00376,M,,M,,*
to postępuję wg tego sposobu https://community.oracle.com/thread/3619431?  jednak błędy wychodzą bardzo duże, pokazuje  w miejscu oddalonym o jakies 800m (50.0431687166666 N14.338103283333E).

Gdzie robię błąd?
W załączniku 1 z tych plików dla galileo

.txt   NmeaFileLogger_Galileo_2019_02_17_13_17_37.txt (Rozmiar: 20,46 / Pobrań: 1)

automatyczne wypełnianie tabeli atrybutów przy dodawaniu nowego elementu

$
0
0
czy możliwe jest, że po dodaniu nowego elementu do warstwy wektorowej, QGIS sam wypełni niektóre kolumny w tabeli atrybutów? 
np. kolejną wartością numeryczną (kolejną, unikalną i stałą), ID punktu, datę i godzinę dodania, autora?
(ID nadawane przez system nie jest wartością stałą)

Wizualicja BDOT10k - WMTS

input w konsoli pythona

$
0
0
Cześć ;Wink chcę sobie zacząć trochę zabawę z pythonem w qgis i mam mały problem.

Otóż nie działa mi input.

Napisałem sobie na początek coś bardzo prostego. Chciałem aby po podaniu stopni, minut i sekund przeliczało mi to na stopnie dziesiętne.
Tak to napisałem:

st = input("podaj stopnie: " )
st = float(st)
m = input("podaj minuty: ")
m = float(m)
s = input("Podaj Sekundy: ")
s = float(s)
dd = (s/3600) + (m/60) + st
print(round(dd,6))



W PyCharm to działa ale jak w qgisie wpisuję w konsoli to mam tak:

Traceback (most recent call last):
  File "C:\Program Files\QGIS3~1.6\apps\Python37\lib\code.py", line 90, in runcode
    exec(code, self.locals)
  File "<input>", line 1, in <module>
  File "<string>", line 1, in <module>
RuntimeError: input(): lost sys.stdin


Ktoś ma jakiś pomysł? coś muszę importować może?

height values / 2d to 3d

$
0
0
Hej, 
wzorujac sie na tym tutorialu: https://www.youtube.com/watch?v=JxCxBREEqG0, probuje wyeksportowac topo do dxf. Przy wczesniejszych projektach wszystko szlo gladko, a teraz napotykam pewien problem. Otoz przy kroku v.to.3d.attr, nie moge rozwinac opcji 'Column with height values' (zalaczam screenshot), dostepna jest tylko opcja "cat", chociaz sprawdzajac manualnie Attribute Table danej warstwy wszystko jest w porzadku.  


[Obrazek: screenshot-2019-03-14-at-12_5c924957aa8b2.png]


Ktos wie, co moze byc przyczyna? 

with kinds,
M

II spotkanie użytkowników QGIS

$
0
0
Niezmiernie miło nam poinformować, że w dniach 25-26.06.2019 r. na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się II Spotkanie Użytkowników QGIS. Celem spotkania będzie promocja oprogramowania QGIS oraz integracja społeczności.

W pierwszym dniu odbędzie się sesja warsztatowa, a w drugim sesja prezentacji. Konferencja będzie bezpłatna. Szczegóły dotyczące konferencji udostępnimy w najbliższym czasie. Rejestracja oraz możliwość przesyłania abstraktów prezentacji, zostanie wkrótce uruchomiona na stronie http://www.qgis.pl/spotkania/2019/ Zachęcamy do uczestnictwa!

Organizatorzy:
- Polska Grupa Użytkowników QGIS (QGIS Polska, Polska Grupa Użytkowników QGIS)
- Sekcja Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego (Sekcja Geoinformacji UAM)
- Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu

skrypty R w QGISie

$
0
0
Cześć, 
czy ktoś z Was korzystał z bibliotek ze skryptami R dostępnymi w repozytorium github.com?
Co prawda jest dostępny opis integracji r z qgisem ale nie udaje mi się wczytać skryptów z konkretnych bibliotek np. https://github.com/jannes-m/RQGIS https://github.com/Jean-Romain/lidR
Zastanawiam się czy ja coś robię źle czy może jednak to co chcę zrobić jest niewykonalne.
Z góry dziękuję za pomoc.

Tabela atrybutów

$
0
0
Może mi ktoś podpowiedzieć jak do kolumny b - dodać część danych z kolumny a.
Może prościej
kolumna a ma wartości: 
aaaa1
aaaa2
aaaa12 ....

W kolumnie b bym chciał mieć:
1
2
12 ....

Mapa katastralna (czerwona)

$
0
0
Cześć. 

Od jakiegoś czasu nie wyświetla mi się mapa katastralna (ta czerwona).

WMS z jakiego korzystam to: http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_GO_WMS/MapServer/WMSServer  i jest on nie wystarczający dla moich potrzeb z uwagi na konieczność dużego przybliżenia w celu sprawdzenia numeru działki (który sam w sobie jest słabo czytelny z uwagi na brak otoczki).

Chciałbym wrócić do "starej" mapy katastralnej.
Czy jest jeszcze taka możliwość?

Pozdrawiam.

Widoczność numerów i granic działek na mapie katastralnej

$
0
0
Cześć.

Z racji tego, że przygotowuję (drukuję na formacie A4) mapy poglądowe, przeważnie w skali 1:5000 a nawet 1:8000, zależy mi na tym aby było widać wyraźnie granice i numery działek.
Poprzednio korzystałem z "czerwonej" mapy katastralnej, która spokojnie wystarczyła dla moich potrzeb.
Aktualnie wykorzystuję: http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/G2_GO_WMS/MapServer/WMSServer
Granice i numery działek z tego serwera potrzebują bardzo dużego przybliżenia żeby być widoczne, co jest dla mnie bardzo kłopotliwe.
Czy są jakieś mapy katastralne zbliżone do starej czerwonej mapy?

Pozdrawiam.

chmura punktow w formacie ASCII (.xyz)

$
0
0
witam,
chciałbym się zapytać w jaki sposób, korzystając z wolnego oprogramowania (np. SAGA GIS, QGIS, GRASS) przetworzyć do NMT chmurę punktów w formacie .xyz.
Sytuacja jest następująca: dla badanego obszaru posiadam 28 plików w formacie ASCII (.xyz), każdy ma wielkość ok. 130 MB, złączenie wszystkich plików (poprzez komendę merge w CMD) w jeden cały dało wielkość ok. 6,5 GB.
Wczytanie i obróbka pliku takiej wielkości jest w moim przypadku raczej nie realna (do dyspozycji mam laptopa z 8 MB RAM i 500 GB HDD, Win 7). Dodam jeszcze , iz jako efekt końcowy chciałbym uzyskać NMT w formacie np. GeoTIFF.
Czy istnieje w miarę efektywny (czasowo) sposób, bazujący na wolnym oprogramowaniu, który umożliwiłby mi obróbkę tych danych oraz przetworzenie do NMT (GeoTIFF)?
pozdrawiam

Czeskie adresy WMS - EPSG?

$
0
0
Wie ktoś może jaki jest państwowy oficjalny czeski układ współrzędnych dla map topograficznych? Odpowiednik naszego układu 92?

II spotkanie użytkowników QGIS - komunikat 2

$
0
0
Niezmiernie miło nam poinformować o gościu specjalnym - podczas pierwszej sesji referatowej połączymy się z Paolo Cavallinim, Przewodniczącym Komitetu Sterującego Fundacji QGIS.ORG.
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie warsztatami, będzie na nie przeznaczony cały pierwszy dzień wydarzenia. Na razie planowane są:
  • Dobry start z QGIS - dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć pracę z QGIS,
  • Automatyzacja analiz w QGIS - (graficzny modelarz w QGIS),
  • Zaawansowana kartografia w QGIS,
  • Python w QGIS,
  • QGIS dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych.
Jesteśmy otwarci na nową tematykę i propozycje. Sugestie można przekazać poprzez wypełnienie ankiety: jakie warsztaty Cię interesują? Jeśli jesteś nauczycielem, pomóż opracować program warsztatów "QGIS dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych" i wypełnij krótką ankietę dla nauczycieli.
W trakcie drugiego dnia konferencji odbędą się wystąpienia, prezentacje i dyskusje. Zapraszamy wszystkich chętnych do podzielenia się swoim doświadczeniem związanym z wykorzystywaniem oprogramowania QGIS. Zgłoszenia można dokonywać poprzez poniższy formularz: Formularz zgłoszeniowy wystąpień .
Przede wszystkim zależy nam na wystąpieniach promujących QGIS, a nie konkretną firmę. Wystąpienia będą krótkie (5 lub 15 min). W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie możliwość ich selekcji oraz przydzielenia wystąpień do sesji wystąpień 15 minutowych lub 5 minutowych. Ostateczny termin zgłaszania wystąpień mija 06.05.2019 r.
Jednocześnie informujemy, że rejestracja uczestników (bez prezentacji) zostanie otwarta w drugiej połowie kwietnia.

II spotkanie użytkowników QGIS - 10. maja startuje rejestracja

$
0
0
Uwaga, uwaga! Jutro wieczorem (10 maja) startuje rejestracja na konferencję i warsztaty, które odbędą się w ramach II Spotkania Użytkowników! Ponieważ liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, nie prześpijcie rejestracji Wink

Pozdrawiam
Alina
Viewing all 770 articles
Browse latest View live