Quantcast
Channel: Forum QGIS - Wszystkie działy
Viewing all 769 articles
Browse latest View live

Style wydruków

$
0
0
Witam
Gdzie program standardowo zapisuje pliki ze stylami wydruków? Chodzi o to, że z przyczyn technicznych muszę odinstalować QGISa i zainstalować na nowo, mam utworzonych 37 stylów wydruku i nie chciałbym ich od nowa ustawiać.

Automatyczna kalkulator

$
0
0
Witam.
Czy jest możliwe w QGIS stworzenia pola które będzie się samo aktualizowało bez konieczności używania kalkulatora.
Dokładnie to chcę mieć pole cena działki które powstaje z pomnożenia powierzchni obiektu przez np 100zł, i samo będzie się aktualizowało po zmianie konfiguracji obiektu?

Opcje przyciągania w QGIS 3.0

$
0
0
Witam serdecznie,

gdzie w wersji QGIS 3.0.1 znajdują się "opcje przyciągania"? W wersji 2.8 były to ustawienia > opcje przyciągania.

Uszkodzona baza danych

$
0
0
Witam.

Moja koleżanka ma problem z bazą danych którą miała na swoim dysku przenośnym.
Po przeniesieniu dysku z biura do swojego domu baza nagle przestała działać.
Po sprawdzeniu plików okazuje się, że 4 z nich zniknęły. Zostały tylko pliki shape i dbf. 
Baza była na bieżąco aktualizowana i zapisywana. 
Czy coś w obecnej sytuacji da się zrobić żeby odzyskać utracone pliki?

Pozdrawiam.

Prowadzenie osi jezdni

$
0
0
Witam,

interesuje mnie sposób prowadzenia osi jezdni, dzięki któremu miejsce wstawienia wierzchołków osi można by było określić dzięki wskazaniu dwóch przeciwległych krawędzi jezdni (np. krawężników lub pobocza).
Można narysować szereg pojedynczych linii (w załączniku kolor niebieski), wykorzystać wtyczkę MMQGIS (do wyznaczenia ich punktów środkowych - kolor żółty) i w efekcie końcowym połączyć wszystkie punkty jako oś jezdni (kolor czerwony) - to niestety trwa dość długo Sad
Czy istnieje wtyczka lub narzędzie w QGis, które uprościłoby te czynności?
Podobne rozwiazanie stosuje firma Geobid z Katowic w programie EWMapa.

Pozdrawiam

.jpg   Os_jezdni.jpg (Rozmiar: 462,42 / Pobrań: 8)

Spotkanie Użytkowników QGIS (19.06.2018)

$
0
0
Dzień dobry,
gdzie można znaleźć prezentacje z ostatniego Spotkania Uzytkowników QGIS (19. czerwca 2018) ?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za wskazówki

QGIS Web Client

$
0
0
Witam,

podczas instalacji Qgis Web Client napotkałem na problem. Na systemie windows zainstalowałem Qgis serwer według instrukcji:
http://level2.si/2015/12/qgis-server-on-windows-10/
serwer w wersji 3.0 działa, zwraca kod xml. Następnie pobrałem Qgis Web Client: 
https://github.com/qgis/QGIS-Web-Client
Chciałem zainstalować pierwszą wersję klienta ponieważ znalazłem film na yt z instrukcją: 
https://www.youtube.com/watch?v=yjyAmxxCaUA
Wszystko wydawało się ok do momentu odpalenia klienta. Mam pokazaną stronę startową Qgis Web Client jednak nie mam pokazanego linku do projektu. W pliku index.html mam zmienioną ścieżkę do projektu (demonstracyjnego) jednak nie odpala się Web Client. 
Myślałem o instalacji Qgis Web Client 2 jednak nie wiem jak to zrobić na systemie windows. Dodam, że serwer jest postawiony na Windows 7. Przeszukałem już forum jednak w podobnych wątkach nie napotkano na mój problem.
Proszę o wskazanie moich ewentualnych błędów w konfiguracji, może jakiś pomysł żeby uruchomić klienta w inny sposób niż w przedstawionych powyżej linkach.

Pozdrawiam,
Rafał

Łączenie punków z linia

$
0
0
Dzień Dobry
Mam problem z połączeniem warstwy liniowej z punktową. 
Sprawa wygląda tak:
- Na podstawie warstwy liniowej, za pomocą wtyczki QChainge wygenerowałem warstwę punktową co 1m.
- Podzieliłem swoją warstwę liniową na różne, nie równe sobie odcinki
- chciałbym teraz połączyć warstwę punktową z nowo utworzoną warstwą liniową. 
Idealnie by było jak by udało się  przypisać np 1 punkt do jednej linii.
Próbowałem wtyczką: "złącz atrybuty wg lokalizacji" oraz sumą i iloczynem i za każdym razem efekt jest niewystarczający.
Najbliższy oczekiwanemu wynikowi dała wtyczka "złącz atrybuty...".
Pozdrawiam
Szymon

Wizualna walidacja na mapie geometrii stworzonej ad-hoc

$
0
0
Dzień dobry,

Czy istnieje możliwość, aby łatwo i szybko zweryfikować wizualnie geometrię, poprzez np. wklejenie jej do jakiegoś okna dialogowego w QGISie, które następnie spowoduje wyświetlenie jej na warstwie?

Czy jest to gdzieś zaimplementowane, jawnie/niejawnie ? Może jakaś wtyczka ?

Chodzi mi o sytuację, w której mam w notatniku pojedynczy string z wygenerowaną geometrią (wyciągniętą np. z bazy), chciałbym go gdzieś wkleić "z palca" i zobaczyć jak to wygląda ?

Oczywiście, można zrobić to przez podpięcie bazy, ale chodzi mi o coś szybkiego, nie wymagającego konfiguracji połączeń itp.

Ew. można jest jakiś portal online, który to umożliwia ?

Z góry dziękuję za sugestie.

Pozdr!

Etykiety dwuwierszowe

$
0
0
Witam
Jak zrobić etykietowanie dwuwierszowe, z dwóch różnych kolumn tabeli atrybutów (ta sama warstwa, różne kolumny), ale tak żeby nie łączyć kolumn. W załączeniu schemat efektu końcowego jaki chciałbym uzyskać.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

.jpg   opis symbolu.jpg (Rozmiar: 10,57 / Pobrań: 2)

Mapa uczestników Forum

$
0
0
Witam,

taka mnie naszła myśl, że może warto by było znać lokalizację (miejscowość) każdego z forumowiczów. Przydała by się mapa z lokalizacją albo przynajmniej przypisane do każdego z nas miejscowości. Mapa była by o tyle lepsza, że łatwiej można by nawiązać kontakt z ludźmi, którzy są bliżej (geograficznie). Taka mapa pokazała by także aktywność w regionach. RODO chyba nie będzie miało zastrzeżeń Wink

Pozdrawiam i liczę na wyrażenie swoich "za" i "przeciw"

QGIS 3.0 WYDRUKI

$
0
0
W QGIS 3.02 zauważyłem problem w przygotowaniu wydruku odnośnie wstawiania Tabli atrybutów. Po jej wstawieniu i obrobieniu zapisuje szablon wydruku. Po ponownym otwarciu QGIS 3.02 program pokazuje wersję Tabeli atrybutów w pierwotnej formie, (moje zmiany nie są zapisywane). Próbowałem kilka razy i dalej to samo.

Co do wykonywania Raportów - pomysł chyba nie do końca trafiony albo jeszcze nie dopracowany.

Etykiety - ustawienia czcionki

$
0
0
Czy ktoś może spotkał się z problemem niezapisywania ustawień czcionki etykiety w projekcie? Każdorazowo po otwarciu projektu muszę na nowo ustawiać np. pogrubienie, kolor i szerokość otoczki itp.
QGis 3.2 na Windows 10.

śledzenie w 3.2

$
0
0
Witam,
Wie ktoś co się stało z funkcją śledzenia linii w nowej wersji qgis??

WMS

$
0
0
Witam wszystkich. Robię projekt który będzie przedstawiał formy ochrony przyrody na danym obszarze. Używam do tego warstw 

WMS z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Moje pytanie jest takie: jak wyświetlić dany lub kilka obiektów na mapie np Parki Krajobrazowe. Tak że po oddaleniu mając w polu widzenie dane województwo będzie ukazany np tylko ten jeden Park.

Pozdrawiam :-)

Graficzne utworzenie geometrii typu MULTILINESTRING/MULTIPOINT

$
0
0
Dzień dobry,

Problem do rozwiązania: utworzenie myszką geometrii typu MULTILINESTRING/MULTIPOINT na warstwie.

Przykładowo, chciałbym na początku w QGIS 2.18.17 "wyklikać" myszką kilka linii, które docelowo utworzą geometrię typu MULTILINESTRING.

Następnie chciałbym móc skopiować ją do notatnika (celem wykorzystania w innej aplikacji).

* * *

Postępuję w ten sposób:

1. Panel po lewej -> Nowa warstwa tymczasowa
2. Geometry type and CRS -> Wielolinia
3. Układ: EPSG:4326
4. Wciskam OK -> wyskakuje w Panelu warstw nowa warstwa tymczasowa
5. Na wstążce mam już aktywny "ołówek", zatem zaczynam rysowanie.
6. Lewy przycisk myszy (pierwszy punkt) -> przesuwam myszkę -> lewy przycisk myszy (drugi punkt) -> prawy przycisk myszy (zatwierdzenie). Najprostsza linia jest narysowana.
7. Powtarzam punkt 6 dla kolejnej linii.

W efekcie mam dwie linie, ale one nie tworzą typu MULTILINESTRING, są to dwie linie. Już tutaj coś robię źle, bo stworzyłem dwa elementarne obiekty, zamiast jednego złożonego z dwóch rozłącznych odcinków.

Pytania:
a) czy to jest kwestia błędnego klikania myszką, bo np. trzeba przytrzymać np. jakiś klawisz aby kontynuować rysowanie dalej jednego obiektu?
b) czy MULTILINESTRING to w polskim tłumaczeniu "wielolinia"?

Do przechwytywania geometrii korzystam z wtyczki GetWKT, która zwraca pięknie geometrię dowolnego typu, ale tylko jeśli zaznaczony na warstwie jest wyłącznie jeden obiekt. Zaznaczając jeden obiekt (np. ten z pkt 6) wtyczka zwraca poprawną geometrię typu LINESTRING.

Zaznaczając dwie utworzone przed chwilą linie (w pkt 6 i pkt 7), mam oczywiście komunikat z błędem: More than one future is selected.

Doczytałem na innych forach, że pewnym obejściem problemu jest skorzystanie z łączenia obiektów (Wektor -> Narzędzia geometrii -> Połącz obiekty jednoczęściowe w wieloczęściowy), ale w moim przypadku (warstwa tymczasowa) nie mam "Pola z unikalnym ID", co uniemożliwia wykonanie łączenia.

Nie do końca mam tez przekonanie, że tak powstały obiekt będzie złożony w sposób w pełni przewidywalny, a dla moich specyficznych potrzeb istnieje konieczność, aby odcinki tworzące MULTILINESTRING były ustawione w odpowiedniej kolejności.

* * *

Da się jakoś to rozwiązać ? Dodam, że taka sama sytuacja występuje dla sytuacji tworzenia MULTIPOINTu. Tworzę wtedy zbiór pojedynczych punktów typu POINT, zamiast jednej geometrii typu MULTIPOINT.

Uprzejmie proszę o pomoc.

Pozdr!

Etykiety "podwarstwy"

$
0
0
Witam
Mam taką sytuację jak w załączniku. Jest główna warstwa usługi _LS w tej warstwie mam stworzone "podwarstwy" -brak usługi; - aktywna usługa; - TV; - tel. kom.; - Internet. Czy jest możliwość wykonania etykiety "podwarstwy"? Chodzi o to żeby przy tych trójkątach na mapie wyświetlała się dana etykieta z legendy. W tabeli atrybutów mam kolumnę usługa 1, usługa 2 itd i w komórkach dana nazwa usługi.
Zależy mi na tym żeby to działało w jednej wspólnej warstwie, ponieważ będzie to obsługiwane na serwerze przez kilka osób i będą mieli dostęp tylko do tabeli atrybutów. Jedzie osoba do klienta, podpisuje umowę i w tablecie zaznacza na jaką usługę podpisał umowę. To tak w skrócie ;-)

.jpg   warstwa.jpg (Rozmiar: 48,53 / Pobrań: 6)

edycja dwóch warstw

$
0
0
Witam,
Sprawa wygląda następująco: mam dwie oddzielne warstwy punktową i liniową. Potrzebuję w trybie edycji przesunąć punkt i z automatu aby linia "podążała" za tym punktem, tj. przesunięcie punktu spowoduje przesunięcie linii z poprawnością topologiczną (tj. nakładające się werteksy punkt = koniec linii).
Czy ktoś ma pomysł?

Wydruk do "edytowalnego" formatu

$
0
0
Witam
Czy w QGIS 3 istnieje możliwość wydruku z układu wydruków do jakiegoś edytowalnego formatu (.docx, .odt), ew. za pomocą jakiejś wtyczki. Mój układ nie zawiera map tylko obiekt html z tekstem.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Obrócone sekcje map - georeferencja

$
0
0
Cześć,
zacznę standardowo jak większośc postów tutaj - dopiero zaczynam przygodę z QGIS i proszę o pomoc bo sam nie jestem w stanie tego ogarnąć ;-)

Posiadam skany sekcji map w skali 1:500 w rozmiarze 6304 x 3940 (ok 250 szt.). Mapy pochądzą z 1979 roku, z późniejszymi zmianami (dalej są w miarę aktualne, przynajmniej o to co mnie interesuje). Mam je w formie papierowej i korzystam z nich na bieżąco w codziennej pracy (uzgodnienia robót ziemnych w terenie), ale wyciąganie ich za każdym razem po kilka z szuflandii mnie męczy. W dobie lotów na marsa chciałbym zdigitalizować te czynności.
Założenia:
1. Chciałbym poskładać je w całość
2. Chciałbym je zgeoreferencjonować
------------------
3. Chciałbym ponanosić na mapę interesujące mnie rzeczy

Problemów mam kilka:
- mapy są własnością Zakładu w którym pracuję i nie za bardzo mogę je udostępniać, stąd pewna konspiracja, ale postaram się udostępnić tyle ile mogę. Chcałbym też, żeby nazwa zakładu tutaj nie padła nawet, jeśli ktoś się zorientuje :-)
- nie znam układu odniesienia, prawdopodobnie ze względów antysabotażowych w tamtych latach nikt nie umieścił tych informacji na mapach, myślałem, że to układ 1965 strefa 5, aleeeee... mapy są obrócone o ok. -78,7 stopnia (w lewo) w stosunku do rzeczywistości. Obrót map jest związany prawdopodobnie z wygodą ich użytkowania - są ustawione wzdłuż głównej drogi w zakładzie, większośc budynków też jest ułożona równolegle do 'osi' zakładu którą wyznacza ta właśnie droga 
przykładowe godła: 4-4-3-1, 4-4-3-2, 4-5-1-1, itd
- współrzędne w rogach mapy pozwalają na ułożenie map w odpowiednich miejscach względem siebie (czyli punkt 1. moich założeń mam teoretycznie zrealizowany), ale nie jestem w stanie używając tych współrzędnych zgeoreferencjonować ich do rzeczywistego miejsca na mapie.

Przykładowe współrzędne jednego arkusza
LG (lewy górny róg):
11200
9750
PG:
11200
10150
LD:
10950
9750
PD:
10950
10150

Odpowiadające im współrzędne w układzie pseudomercator EPSG:3857 (które uzyskałem po ręcznym wpasowaniu jednego arkusza za pomocą GEOREFERENCERA do mapy OSM, pobranej fragmentarycznie z Openstreetmap):
LG:
2146338,56
6506429,03
PG:
2146461,33
6505811,03
LD:
2145958,80
6506353,21
PD:
2146084,40
6505720,50

Próbowałem to robić może trochę po omacku korzystając z pomysłów z tego wątku:
http://forum.quantum-gis.pl/thread-1229.html

Dopisałem z przodu do tych współrzędnych liczby proponowane przez kogoś (36 i 57) i jakoś je poukładałem względem siebie, ale to chyba nie tędy droga, bo mapa i tak wylądowała w jakimś odległym morzu.
Rozwiązaniem teoretycznym byłoby utworzenie z nich wirtualnego rastra i jego zgeoreferencjonowanie, ale nie wiem, czy to w ogóle jest możliwe...

Próbowałem też włączyć siatkę w QGISie, z odległościami 400m i 250m, bo tyle obejmuje jeden arkusz, ale siatka jest obrócona w stosunku do map o 78,7 stopnia... Jak próbowałem ją obrócić, to rozjeżdżają się odległości między liniami siatki (po wpisaniu 400m i 250m przy tworzeniu, po obrocie wymiar robi się 250m i 155m)...

Jestem w stanie masowo wyprodukować pliki nazwa_pliku.tif.points dla każdej mapy i potem je dodawać do projektu, ale w dalszym ciągu są to współrzędne z czapy, których nie jestem w stanie odnieść do niczego... Jeśli jest jakiś sposób przeliczenia współrzędnych - mogę to zrobić i z tych danych masowo wyprodukować pliki *.points dla każdej mapy. Wtedy będę już w domu. Chciałem na własną rękę porównać te współrzędne, żeby je potem przeliczyć, ale coś poszło nie tak. Wczytałem (1) frgment mapy w układzie 65 strefa V ze współrzędnymi z map (z dodanymi z przodu liczbami 36 i 57), wczytłem (2) mapę OSM także i nadałem jej też ten układ oraz po zgeoreferencjonowaniu tego samego (3)fragmentu mapy rastowej także w układzie 65 strefa V - nie jestem w stanie porównać współrzędnych (1) i (3), ponieważ mają zupełnie inne formaty. Ten pierwszy ma 36xxxxxx 57xxxxxx a ten drugi (3), poprawnie osadzony ma xx.xxxxxx yy.yyyyyy - pomimo, że wszystkie mają ten sam układ. Albo coś zrobiłem źle, albo jednak mnie to przerasta. 

A może jestem głąbem kapuścianym i jest jakiś układ odniesienia techniczny, albo przemysłowy dla tego rejonu albo tego zakładu, tylko ja go nie znam... Albo w ogóle prostszy sposób na to wszystko...

Walczę z tematem od dwóch tygodni, ale stoję już przed ścianą...

Dzięki za przebrnięcie przez tego posta i ewentualną pomoc :-)
Pozdrawiam, Dominik

P.S. Jeśli trzeba będzie, to mogę udostępnić jakieś pliki, ale muszę chwilę nad nimi popracować, żeby usunąć wrażliwe dane.
P.S.2 Już kiedyś próbowałem podejść do tego tematu (ze 2-3 lata temu), ale za szybko odpuściłem...
Viewing all 769 articles
Browse latest View live